Võrdleme sõidukite
finantseerimisviise

Artiklist leiad vastuse, milline on just sinu jaoks sobivaim auto finantseerimisviis.

Igapäevasteks sõitudeks autot valides mõjutavad konkreetse sõiduki kasuks otsustamisel mitmed tegurid, alates kere tüübist kuni mootori võimsuseni. Tänapäeval tasub hoolikalt kaaluda mitte ainult auto marki ja mudelit, oluline on valida ka sobiv sõiduki finantseerimisviis. Juba ammu on möödas ajad, mil ainus võimalus auto kasutamiseks oli selle ostmine või liisimine.

Tänapäeval eelistatakse püsitellimusega elu lihtsamaks teha, et ei peaks igakuiselt muretsema selle pärast, kas tellimus on ikka tehtud ja endiselt jõus. Püsitellimust on mugav sõlmida ja sama lihtne ka tühistada. Autot kasutatakse ainult siis, kui seda päriselt ka vaja on.

Käesolev võrdlus annab ülevaate sõiduki finantseerimise erinevatst viisidest, tuues esile ka eelised ja puudused. Kui soovid rohkem infot, klõpsa igale jaotisele lisatud viitel.

Auto püsitellimus

Auto püsitellimus on Eesti turul üsna uus, kuid üha populaarsust koguv teenus. Põhjuseid selleks võib olla mitu, alates uute sõidukite järjest tõusvatest hindadest kuni inimeste soovini olla finantsotsustes paindlikumad.

Auto püsitellimusest võib mõelda nagu nutitelefoni kasutuslepingust. Seadme väljaostmise asemel maksad madalamat kuutasu ja saad seadme aasta või kahe pärast uue vastu vahetada. Sama põhimõte kehtib ka auto püsitellimuse puhul.

Märkimisväärne hüve eraisikutele ja ettevõtetele on see, et kõik lisakulud, peale kütuse või aku laadimise, kannab rendileandja. See tähendab, et sa ei pea muretsema kindlustuste, hoolduste ega muude kulude pärast, sest need katab teenusepakkuja. Samuti võib püsitellimuse teenusest loobuda igal ajal ning sellega ei kaasne täiendavaid rahalisi kohustusi.

Püsitellimus vormistatakse tavaliselt aastaks, kuid lepingu võib üles öelda igal ajal. Erinevalt teistest finantseerimise viisidest on siin otsuse tegemise aeg oluliselt lühem. Tavaliselt õnnestub leping sõlmida ühe tööpäeva jooksul. Sõltuvalt auto mudelist võib lisanduda ka lepingutasu, mis on palju väiksem kui näiteks liisinglepingu puhul nõutav sissemakse. See on heaks lahenduseks katseajal olevatele töötajatele või inimestele, kes ootavad esindusest tellitud uut sõidukit.

Eelised:

●lepingu võib lõpetada igal ajal;

●fikseeritud kuumakse;

● saate täpselt sellise sõiduki, mille olete välja valinud (mark, mudel, varustus);

● hind sisaldab hoolduseid, kindlustusi jt kulusid;

● sõiduki tellimine ja dokumentide vormistamine toimub virtuaalselt;

● lepingu sõlmimine on kiire, tavaliselt ühe tööpäeva jooksul.

Puudused:

● sõiduk ei jää pärast lepingu lõppu kasutaja omandusse;

● lisandub ühekordne lepingutasu.

Lühirent

Kui sõidukit on vaja veidi pikemaks perioodiks, tuleb lühirent kallim kui auto püsitellimus. Kui vajad autot aga ainult paariks päevaks, võib rentimine olla isegi väga soodne ja arvestatav variant.

Tavapäraselt kasutatakse lühirenti kõige sagedamini reisidel ja siis, kui olemasolev sõiduk vajab õnnetuse või pikemaajalise remondi tõttu asendust. Esimesel juhul on mõistlikum rentida auto nädalaks, et sõita välismaal sinna, kuhu soovid. Teisel juhul, kui auto on pikemalt remondis või sattunud õnnetusse, katab rendiauto kulud tavaliselt kindlustus.

Pikemas perspektiivis võib aga lühiajaline autorent olla teistest sõiduki kasutusvõimalustest kallim. Pealegi võib lühirendi hind kõikuda, sõltudes hooajast ja nõudlusest. Samuti tasub arvesse võtta, et lühirenti pakutakse tavaliselt autotüübi, mitte konkreetse mudeli alusel.

Auto rentimisel saab broneerida sõiduki klassi. Isegi kui veebisait näitab konkreetse automudeli pilti, ei pruugi see olla saadaval ja tegelikult pakutakse samaväärset tellitud autogrupist või paremat. Kui soov on rentida konkreetset mudelit, peab kontrollima, kas teenusepakkuja sellise võimaluse ka garanteerib.

Rentimine võib olla mõistlik ja kasulik ajutine lahendus, mil olemasolev auto läheb katki, et mitte jääda ilma sõiduvahendita.

Eelised:

● võimalus kasutada sõidukit ühest päevast kuni ühe kuuni;

● sõiduki kättesaamine on tavaliselt mugav.

Puudused:

● ei saa valida konkreetset autot;

● pikemas perspektiivis kõrgem hind;

● hind võib kõikuda olenevalt hooajast.

Autoliising

Liisinglepingu saab tavaliselt sõlmida üheks kuni seitsmeks aastaks, kuid tuleb arvestada minimaalse sissemaksega 10–20% ulatuses auto hinnast, samuti lepingutasuga.

Kui leping on sõlmitud, on sellest võimatu ilma lepingutrahvi või auto väljaostuta taganeda. Seega tuleks liisingu eeliseid ja puudusi enne lepingu sõlmimist tõsiselt kaaluda.

Võttes arvesse asjaolu, et pankade pakutava liisingmakse osaks on muutuv EURIBOR, ei saa olla kindel igakuise makse suuruses – see võib kasvada.

Liisingu suur eelis on võimalus osta mis tahes müügis olev auto ja valima ei pea ainult rendileandja pakutavate sõidukite seast. Pangad pakuvad ka keskkonnasäästlikumatele sõidukitele paremaid intressimäärasid.

Eelised:

● võimalus valida ükskõik milline auto;

● madalamad intressimäärad keskkonnasäästlike sõidukite puhul;

● auto võib lepingu lõppedes välja osta.

Puudused:

● suur esimene sissemakse;

● EURIBOR võib tõusta;

● risk auto turuväärtuse osas.

Täisteenusrent (ettevõtetele)

Täisteenusrent on ettevõtte jaoks mugav ja paindlik alternatiivne viis liisingule sõiduki pikemaajaliseks kasutamiseks. Seda kasutusvormi saab võrrelda eraisikutele suunatud autotellimusega, kuid kõnealusel juhul sõlmitakse leping reeglina pikemaks ajaks, vähemalt 3–5 aastaks.

Teenus võib olla eriti soodne ettevõtetele, kus iga paari aasta tagant autoparki uuendatakse. Täisteenusrent optimeerib ka ettevõtte ressursikasutust, kuna puudub vajadus palgata autopargi hoolduse ja ülalpidamiskulude eest vastutav spetsialist.

Täisteenusrendi puhul on igakuise rendimakse sees nii liiklus- kui ka kaskokindlustus, hoolduskulud, ööpäevaringne klienditugi, rehvid ning nende vahetus ja hoiustamine. Samuti asendusauto, pesula- ja kütusekaart kui ettevõte seda soovib.

Teisalt võib teenus nende ettevõtete jaoks, kes kavatsevad sõidukeid pikemalt kasutada ja kellel on võimalus neid ise remontida, osutuda vähem asjakohaseks.

Täisteenusrendi peamine eelis tavapärase liisingu ees seisneb selles, et saate fikseerida oma autokulud praeguste hindadega aastateks, kasutades seejuures rendiettevõtte allahindluseid teenustele.Täisteenusrendi puhul tuleb esitada oluliselt vähem dokumente ja otsus koostöö osas langetatakse palju kiiremini kui traditsioonilise liisingtoote puhul.

Eelised:

● võimalus optimeerida aega ja kulusid;

●ööpäevaringne klienditugi;

● sõidukeid ei pea põhivarana arvele võtma;

● üks kuumakse ja arve kõigi teenuste eest.

Puudused:

● võimalik, et nõutakse esimest sissemakset;

● kohaldatakse lepingust taganemise puhul trahve.

Autojagamisteenus

Kui autot on vaja ainult paariks päevaks, võib olla mõistlik see rentida. Samas kui sõidukit on vaja ainult paariks tunniks, võib jagamisteenus olla veelgi parem variant.

Mugavust lisab teadmine, et ühiskasutuses olevad autod on saadaval pea iga nurga peal, eriti suuremates linnades. Nii ei pea väljavalitud auto kättesaamiseks kaugele reisima.

Kuid sellega kaasneb ka varjukülg. Autot ära andes, eriti tipptunnil, võib olla keerulisem leida parkimiskohta. Ja parkimiskohta otsides „tiksub“ mõõdik edasi.

Enne autojagamisteenuse kasutamist on soovitatav hoolikalt lugeda teenusepakkuja kehtestatud lepingutingimusi. Samuti tuleb arvestada suure omavastutuse summaga, kui auto saab kahjustada või satub õnnetusse.

Eelised:

● sõidukid on kohe saadaval;

● kiire tasumis- ja kasutusvõimalus;

● auto võib jätta (lubatud tsoonide piires) kuhu iganes.

Puudused:

● pikaajaline kulu on suur;

● suured leppetrahvid;

● tasuarvestusaja ja kilomeetrite eest;

● autojagamisteenus on kättesaadav ainult suuremates linnades (lisaks on parkimisvõimalused sõidu lõppedes piiratud).

Auto ostmine

Lõpetuseks vaatleme kõige tavapärasemat auto hankimise ja kasutamise viisi – autoostu. Võrreldes teiste finantseerimisviisidega on suurim eelis see, et piiranguid sisuliselt pole. Ei ole vaja muretseda, kui palju kilomeetreid kuus läbite või millisesse riiki tohib sõita.

Vabadusel on oma hind, auto kogumaksumus, millele lisanduvad kõik auto eluea jooksul ilmnevad kulud.

Tõsi, vastutust enda või kaasliiklejate sõidukite eest saab vähendada liiklus- ja kaskokindlustusega, kuid ka need maksavad sõltuvalt auto mudelist, mootorivõimsusest ja muudest asjaoludest 300–1500 või rohkem eurot aastas.

Mis puudutab hinda, siis uue auto ostmisel langeb see tavapäraselt kohe pärast esindusest lahkumist järsult, ostuhinnast kuni 20%.

Eraisikute jaoks on auto väljaost harva muudest võimalustest kasulikum. 5–7 aasta möödudes tekib tõenäoliselt soov autot vahetada, seega tuleb vana auto maha müüa.

Müük võib osutuda aga mitme teguri tõttu, nagu turu nõudlus, auto tehniline ja visuaalne seisukord jne, keeruliseks. Rääkimata sellest, et kõiki auto kasutamisel tehtud kulusid on võimatu tagasi saada.

Elektriautode soetamisele kehtib hetkel märkimisväärne boonus. Riik pakub teatud tingimustel uutele ja vähekasutatud keskkonnasõbralikele autodele kaasrahastust, mis vähendab ostu kogusummat.

Eelised:

● auto jääb sinu omandusse;

● kasutuspiirangud puuduvad.

Puudused:

● palju lisakulusid (kindlustused, hoolduskulud jne);

● auto väärtus langeb kiiresti;

● suur algne kulu (auto maksumus).

Igal juhil on omad vajadused. Mõne jaoks võib olla mõistlikum osta enda auto, teise jaoks aga sõlmida kasutusleping. Et leida enda jaoks parim lahendus, on oluline kaaluda kõiki plusse ja miinuseid.

Küsi endalt, kas kasutad autot igapäevaselt, ainult nädalavahetustel või isegi harvemini. Vastus ainuüksi sellele küsimusele annab päris hea suuna, millise auto finantseerimise võimaluse poole vaadata. Esimesel juhul on mõistlik auto püsitellimus, liising või autoost, teisel juhul rentimine või autojagamisteenus.

Mõtteainet jagub ka ettevõtetele, sest nende vajadused sõidukite järele on sõltuvad ettevõtlusvormist, töötajate arvust ning sõidukite kasutamise otstarbest.

Sama oluline on parimat autot otsides arvestada, et sõidukist saaks loobuda, kui seda enam ei vajata. Autot rentides saab uut tüüpi sõidukit proovida kasvõi iga päev. Liisingauto puhul selline võimalus paraku puudub.

Nagu iga finantsotsus, nii vajab ka auto soetamine hoolikat läbimõtlemist ja kõigi asjaolude kaalumist. Loodame, et meie võrdlus aitab sul leida enda jaoks parima lahenduse.

Kui sul tekib küsimusi SIXT´i poolt pakutavate teenuste kohta, vaata korduma kippuvate küsimuste jaotist või võta meiega ühendust.

Kuidas teha SIXT+ püsitellimust

1. Vali auto

SIXT+ autopargis on esindatud kõik populaarsemad säästu-, kesk- ja äriklassi automudelid.

2. Täida avaldus

Pärast avalduse esitamist võtab SIXT+ klienditeenindaja sinuga ühendust ühe tööpäeva jooksul.

3. Sõlmi leping ja soorita makse

Lepingu allkirjastamise järel tuleb tasuda lepingutasu ja esimene kuumakse.

4. Võta auto ja sõida

Autole saad kohe ise järele tulla SIXT+ parklasse või tellida sõiduki kojutoomine.
Küsimuste korral:

Lae alla SIXT+ BALTICS rakendus